ברית מילה

ברית מילה
הקדמה:
המילה היא מנהג עתיק שהחל לפני 15,000 שנה במצריים הקדומה, משם המנהג התפשט למדינות נוספות, ולבסוף אומץ ע״י היהדות ולאחר מכן האיסלם.
כיום המנהג נפוץ בקרב היהודים והמוסלמים מסיבות דתיות, אצל שבטים בברזיל ואפריקה מסיבות כמו ״טקס מעבר לבגרות״, ובצפון אמריקה בגלל אמונה שהיתה נפוצה לפני 50 שנה, שאוננות גורמת למגוון מחלות גופניות ונפשיות, ומילה מונעת אוננות.
כיום ארגוני הבריאות של אירופה וארה״ב מודים שאין תועלת רפואית מברית מילה, כשבאירופה זה נחשב למנהג ברברי שמסכן את התפקוד המיני וחיי התינוק.טענות רפואיות מוטעות לגבי התועלת מברית מילה.

1- ברית מילה מונעת איידס.
הטענה שברית מילה מונעת איידס, מבוססת על מחקר בודד של ארגון הבריאות העולמי, הוא בוצע באפריקה ששם לרוב אין מים בברז, אין סבון וגם לא חומרי חיטוי. אחד מכל ארבעה נגוע באיידס, ותוחלת החיים שם היא 40 שנה בלבד.
גם המחקר עצמו שנוי במחלוקת, הוא נערך במשך חצי שנה שבה שלושה חודשים הם כדי לוודא שהנבדקים בריאים, ועוד שלושה חודשים אחרי המילה כדי לדעת מי נדבק. רק שאדם נימול לא ממש יכול לקיים יחסי מין אחרי חיתוך, והתברר שהנימולים קיבלו אמצעי מניעה ויועץ למין בטוח בכל פעם שהגיעו להיבדק (בניגוד לשלמים שהגיעו רק פעם אחת), כך שהטענה שיש קשר בין ברית מילה לאיידס במדינות מפותחות הינה מגוחכת.

במחקרים שנעשו בארה"ב, נבדקה האפשרות לקשר בין ברית מילה לאיידס, התוצאות הראו שאין שום קשר בין הדברים, ובחלק מהמחקרים אף נמצאה עלייה בשיעורי ההידבקות בקרב הנימולים.
ביבשת אירופה יש רק 0.8% נימולים (מוסלמים ויהודים), בארה״ב כ- 50% ובישראל מעל 70%, ובכל זאת אחוז האיידס באירופה הוא הנמוך ביותר בעולם. אם ברית מילה היתה מונעת איידס, זאת לא היתה המחלה הכי נפוצה ביבשת אפריקה, ששם למעלה מ- 70% מהגברים (וגם הרבה מהנשים) נימולים.  

כדי למנוע איידס, אפשר פשוט להשתמש בקונדום שמונע ב- 100% הדבקה במחלות מין. הגיוני יותר לתת לתינוק לבחור בגיל שבו הוא מקיים יחסי מין, אם הוא מעוניין לעבור כריתת עורלה ״ולהפחית את סיכויי ההדבקה״ או פשוט להשתמש באמצעי מניעה. גם אם יבחר לוותר על העורלה, הוא יוכל לעשות זאת עם פחות סיכונים וכאב.

2- ברית מילה מונעת סרטן הפין.
סרטן הפין נדיר מאוד, רק 1 מתוך 100,000 בני אדם לוקים במחלה, ורק מעל גיל 60 (לשם השוואה, אחד מכל 50 תינוקות נפגע מסיבוך במהלך הברית). הטיפול בו הוא פשוט (הסרת החלק הנגוע), והוא אינו מדבק או מסכן חיים.
חשוב להדגיש שלא הערלה גורמת לסרטן הפין, אלא אם אין ערלה אי אפשר לקבל בה סרטן, כמובן שעדיין קיים הסיכון לחלות בפין עצמו. עם ההיגיון הזה כדאי לחתוך לנשים את הדגדגן והשדיים, כדי שלא ילקו בסרטן השד והפות, הם נפוצים בעשרות אחוזים יותר מסרטן הפין.

3- ברית מילה מונעת דלקות בדרכי השתן.
בדלקת דרכי השתן לוקים רק אחד ל- 840 גברים, (הדלקת נפוצה בעיקר אצל נשים, בגלל מבנה איבר המין שלהן). אצל 60% מתוכם, המחלה נובעת ממום מולד במערכת השתן, ואצל השאר בגלל בעיות תזונה, סכרת, בעיות בניקוז שתן, או חדירה של חיידקים מהצואה למערכת השתן, ולא בגלל העורלה.
ניתן לטפל בדלקת באמצעות אנטיביוטיקה ללא צורך בחיתוך כלשהו, ולשם השוואה 75% מהילדים עד גיל 3 ילקו בדלקת אוזניים, לעומת 2% מהילדים שילקו בדלקת בדרכי השתן.
מעל גיל שנה הדלקת נפוצה יותר אצל נימולים, ויש פי שתיים יותר דלקות בשבועות שאחרי ברית מילה, ועלייה נוספת אצל תינוקות שנימולו אצל מוהל.

4- ברית מילה מונעת סרטן הערמונית.
סרטן הערמונית פוגע במבוגרים מעל גיל 70, ואחוז הלוקים במחלה, הוא רק אחד ל- 130,000 איש.
לפי הנתונים של משרד הבריאות, אחוז החולים בישראל (מעל 70% נימולים), הרבה יותר גבוה מאירופה (0.8% נימולים). וגם אחוז התמותה גבוה יחסית.
הערה: בסקר שנערך הושוותה ישראל רק לעשרים מדינות באירופה, עם אחוז סרטן הערמונית הגבוה ביותר. אם משווים את ישראל לכל 53 המדינות באירופה, ישראל ממוקמת גבוה יותר באחוז החולים והתמותה מסרטן הערמונית.

5- מי שלא נימול, גדל עם חוסר שליטה במשיכה המינית שלו.
אחוז מקרי האונס הגבוה ביותר נמצא במדינת קייפטאון שבאפריקה, שם גם אחוז הנימולים הוא 98%, בניגוד לאיסלנד שם אחוז האונס הוא הנמוך בעולם ואף אחד לא נימול.

6- תינוקות בגיל הזה לא מרגישים כאב.
אם הם לא היו מרגישים כאב הם לא היו צורחים. מחקרים ובדיקות של תגובת המוח אצל תינוקות, הוכיחו שהתינוקות מרגישים יותר כאב מאדם מבוגר.
ברית מילה זה לא רק שנייה של חיתוך, אלא המוהל מפריד לפני הכריתה את הרקמה שמחברת בין העורלה לעטרה, (זה מרגיש כמו להפריד את הציפורן מהאצבע), וגם שהכאב נרגע לחלוטין רק לאחר 3-4 שבועות.

7- אין הבדל אם יש או אין פיסת עור מעל העטרה.
בעור הערלה, יש בין 40,000 ל- 70,000 קצוות עצבים שגורמים הנאה, שזה פי ארבעה מכמות העצבים שיש בעטרה, כך שהתינוק נשאר רק עם רבע מהתחושה באיבר המין.

8- הסמגמה בערלה, יכולה לגרום להתפתחות חיידקים.
נוזל הסמגמה נועד לסכך את איבר המין כדי למנוע כאב, והוא מונע התקרנות של העטרה. הוא נמצא גם באיבר המין הנשי, וכדי להימנע מהתרבות חיידקים מספיקה מקלחת פשוטה.

9- מילה מונעת ניתוח מאוחר בגלל פימוזיס.
פומוזיס (עורלה צרה מהעטרה שגורמת לכאב בזמן זקפה)  קיימת רק ב- 1% מהתינוקות, ולרוב הבעיה נפתרת לבד עד גיל 16. ניתן לטפל בעזרת משחה שמרככת ומרחיבה את העור, ורק במקרים חמורים יש צורך בכריתה. אצל תינוקות העורלה מחוברת לעטרה, ולא ניתן לאבחן פימוזיס לפני שהרקמה המחברת מתפוררת.

10- איבר מין נימול הוא סטרילי ואסתטי יותר.
באותה מידה, אפשר לחתוך גם את האוזניים והציפורניים של התינוק, כדי שלא יצטבר בהם לכלוך. לכל אחד יש מקלחת וסבון בבית, וגם מבחינה רפואית, זה מספיק לחלוטין.
אף אחד לא מבצע ניתוחים אסתטיים בתינוקות ללא הרדמה.

11- ילד לא נימול, עלול לסבול מלעג של הסביבה.
ילדים או חיילים לא עסוקים כל היום בהשוואת ציוד, ועצם ההתעניינות באיבר המין של אחרים מביכה הרבה יותר. גם בסקרים שנערכו בקרב גברים שלמים התברר שרעיון ההצקות הוא מיתוס, ואף אחד מהם לא קיבל יחס שונה בגלל היותו שלם.

שום אישה לא חותכת לעצמה את הדגדגן והשפתיים הפנימיות כדי למנוע דלקות בדרכי השתן, סרטן צוואר הרחם, ואת הסיכוי להידבק באיידס, אפילו שהסכנות נפוצות בעיקר באיבר המין הנשי. אף אחת לא דאגה לסטריליות של איבר המין שלה, לחיידקים שמתפתחים בו, או למראה האסתטי יותר. אז בוודאי שאין שום תינוק שמעוניין לעבור כריתת איברים.נזקים מברית מילה

1- פגיעה ב- 70% מההנאה - הערלה היא מבנה דו שכבתי שעשירה בעצבי תחושה, שהשטח שלה מגיע ל- 50 ס״מ רבוע באדם בוגר, לאחר הכריתה התינוק נשאר רק עם ⅕ מהתחושה המקורית.

2- פגיעה באיבר המין בזמן החיתוך - אחד מתוך 50 ילדים נפגע במהלך ברית מילה ונזקק לניתוח מתקן בבית חולים.

3- הידבקות בהרפס -85% מהמבוגרים נושאים את נגיף ההרפס HSV-1 בחלל הפה, המגע הישיר בין רוק המוהל לפצע הפתוח בזמן המציצה, גורם ל- 30% ממקרי ההרפס אצל תינוקות שלא חסינים לנגיף בגילם. ההרפס מדבק, אין לו תרופה, והוא גורם לפצעים מציקים, לפגיעה מוחית, ואפילו למוות.

4- סיכון להתפתחות אוטיזם - במחקר שבוצע בדנמרק התגלה שהכאב במהלך ברית מילה, מעלה ב- 46% את הסיכוי לפתח הפרעה בספקטרום האוטיסטי, והפרעות מוחיות אחרות.

5- הצרות פתח השופכה - בגלל החיכוך המתמיד של העטרה עם הבגדים ובגלל יובש וזרימה לא מספקת של דם, פתח השופכה מתכווץ וגורם לכאבים ולקשיים בזמן מתן שתן. הבעיה קיימת אצל 8% מהתינוקות הנימולים, ונדירה מאוד בילדים שלמים.

6- זיהומים - הפצע הפתוח באזור שחשוף להפרשות גורם לדלקות באיבר המין, ואף לסיכון של חדירת זיהומים למערכת הדם ולמוח (פוגע ב- 10% מהנימולים).

7- דלקת בדרכי השתן - הפצע גורם לחיידקים לחדור למערכת השתן, ולגרום לדלקות וערבים במתן שתן (נפוץ פי 2 אצל נימולים).

8- התקרנות עור העטרה - בגלל הסרת העורלה העטרה חשופה ליובש ולשפשוף מתמיד בבגדים, מה שמוביל לפחות תחושה בזמן קיום יחסי מין.

9- הלם תת נפחי - דימום יתר שגורם למחסור בדם בגוף התינוק, גורם לאפטיות וחוסר תגובה ועלול להוביל גם למוות.

10- חוסר עור בפין - נגרם בגלל חיתוך יתר או תהליך החלמה בעייתי של עור הערלה, גורם לכאב בזמן הזקפה ולכאב בקיום יחסי מין. הטיפול היחיד הוא שחזור ערלה, תהליך שנמשך כמה חודשים וגורם ללא מעט כאב.

11- דימום - לתינוק יש רק 255 מיליליטר דם בגוף (תכולת כוס חד פעמית), ומספיק לאבד 20% כדי לגרום למוות מיידי.

12- טראומה נפשית  - במחקרים התגלה שהכאב העז של המילה, גורם בהמשך החיים לתופעות של פוסט-טראומה, כמו חרדה, זעם, אלימות, או ניתוק רגשי. שמתאימה להתנהגות של ילדים, שעברו אונס והתעללות בילדותם.  

13- פגיעה בתפקוד המיני - ברית מילה גורמת לחוסר רגישות בעטרה, לבעיות זקפה, ולקושי להגיע לאורגזמה.

14- עקמת הפין - נוצרת לאחר החלמה לא תקינה של הפין, לאחר ברית מילה. מצב זה גורם לחוסר יכולת לקיים יחסי מין בבגרות, ואף גורמת לנזק תפקודי ופסיכולוגי. 98% ממקרי העקמת, נוצרו בגלל ברית מילה.

15- תסביב הפין - חיתוך לא נכון, גורם לפין להסתובב, ולשתן לצאת בצורה לא רגילה. מצב זה גורם למבוכה חברתית קשה אצל ילדים, שלא מצליחים לתפקד כמו כולם, ואף לחוסר יכולת לקיים יחסי מין, ללא ניתוח מתקן.

16- הפרנולום - רקמת שריר מלאה בתחושה, המוכרת גם כנקודת ה- G של הפין, נמצאת בתחתית הפין בחיבור בין העטרה לגוף הפין, ונכרתת במילה ללא כל סיבה דתית או רפואית.

17- ביאה מכאיבה (dyspareunia) - תחושה זוועתית שמורגשת במגע בעטרה בשניות שלאחר הגמירה, נובעת מהגלדה לא תקינה של העצבים בחיבור לעורלה שנכרתה, שגורמת ל'כאב נירומה' המאפיין רקמה צלקתית. בזמן הגמירה כשזורם בחוט השדרה שדר חזק של תחושה, הוא מעורר את העצבים הפגומים, וגורם לתחושה נוראית במגע בעטרה.

18- מוות בעריסה - מחקרים שבדקו את הסיבות למוות בעריסה, גילו שהחשיפה לכאב, לחץ מהסביבה, ומחלות עונתיות, הם הגורמים העיקריים למוות בעריסה.
הכאב בברית המילה גורם להשתנות קצב הלב, ומוביל לעלייה של 40% בסיכון למוות בעריסה.הסיבות הדתיות לביצוע ברית מילה.
המילה המקורית בתנ"ך היתה כריתת הקצה העליון של הערלה, בזמן החשמונאים בגלל שהיהודים היו משחזרים את הערלה, תקנו האדוקים את מצוות הפריעה (הסרת העורלה מבסיס הפין), ולאחר 500 שנה בזמן התלמוד נוסף מנהג המציצה.

1- ״משיכה מינית״, הרמב״ם (מורה נבוכים מ"ט) כותב: לדעתי גם אחד הטעמים למילה, למעט את המשגל ולהחליש את האיבר הזה, כדי שימעיט לעשׂות זאת ויתאפק ככל יכולתו. ואפילו שהתברר שאותה פיסת עור מועילה לאותו איבר. אלא שהנזק הגופני הנגרם לאיבר זה הוא המטרה הַמְּכֻוֶּנֶת. לא נפגם במילה דבר מן המעשׂים המקיימים את הפרט ולא בטלה בגללה הולדת הצאצאים. אבל מתמעטות בעטיה סערת-היצר והתאווה היתרה על הדרוש. אין ספק שהמילה מחלישה את כוח הקישוי ולעתים קרובות ממעיטה את ההנאה, מפני שכאשר מטיפים דם מן האיבר ומסירים את המגן שלו בראשית גדילתו, הוא נחלש בלי ספק".

אם מפריע לאלוהים שאדם נהנה, שיברא פחות משיכה מינית. מה ההיגיון לברוא הרבה משיכה, ואז לצוות לחתוך איבר מין של תינוק?
איך נולדים אנשים אי-מיניים? הוא היה צריך לברוא את כולם עם חשק מיני, או לחכות עם הברית לגיל ההתבגרות.

2- ״שיפורים״, המהר"ל הסביר "שכל שנברא בששת ימי בראשית צריך עיבוד, כגון החיטה שצריכה טחינה. ואין זה משום שיש דופי במעשי ידיו של אלוהים, אלא שהם ראויים רק מצד הטבע, שמצדו אף האדם שהוא שכלי נראה ונחשב כבהמה. לכן בשביל שיהיו מעשי האדם צירוף מהטבע, נתן לו אלוהים את המילה ואת שאר המצוות" (תפארת ישראל פרק ב').

אם צריך לחתוך עורלה כדי להיות מושלמים, למה יש עורלה לבעלי חיים? אלוהים לא ידע לברוא חיות מושלמות? או שצריך לחתוך גם להם?
הוא לא יכל לתת מצוות אחרות להשלמה של הבריאה? זה מה שדחוף לו? לחתוך לתינוק בן 8 ימים באיבר המין?

3- ״דחפים״, מי שנולד במזל מאדים, תמיד יתאווה להוציא דם לאחרים, לכן הוא יהיה מקיז דם, רוצח, שוחט, או מוהל.
מקור- "האי מאן דבמאדים יהי גבר אשיד דמא. אמר רבי אשי: אי אומנא, אי גנבא, אי טבחא, אי מוהלא״ (גמרא שבת קנו).

הרבנים בזמן הגמרא מצאו פיתרון לפסיכופתים, ובמקום שהם ילכו לרצוח אנשים, נתנו להם ׳להירגע׳ עם אברי מין של תינוקות…

4- ״כאב״, לפי חלק מהרבנים המצווה העיקרית היא להכאיב לתינוק כמה שיותר באיבר המין, והם אוסרים שימוש בחומר מאלחש.

בשו״ת אמרי יושר (ח״ב ק״מ ג׳) כתוב, ״ראה דהוי קי"ל לחז"ל דהמילה צריכה להיות ע"י צער דווקא. ובמדרש רבה פ' לך איתא נימול אברהם, א"ר לוי מל אברהם אין כתיב כאן אלא נימול, בדק את עצמו ומצא עצמו מהול. א"ל ר' אבא בר כהנא לר' לוי שקרנא כזבנא אלא הרגיש ונצטער כדי שיכפיל הקב"ה שכרו יעו"ש. הרי תחילת ענין המילה הי' דווקא ע"י צער הכריתה בלי פעולת אחרות וח"ו לחדש חדשות שלא נהגו מעולם״.
פירוש- אברהם אבינו נולד נימול ולא היה לו את מה לחתוך, אז הוא גרם לעצמו לכאב ולסבל באיבר המין כדי לקיים את המצווה.

האמרי יושר קובע, שבגלל שהמילה הראשונה היתה ע״י גרימת סבל באיבר המין, זאת המצווה העיקרית. ולכן יש מצווה בברית מילה לגרום לתינוק לכאבים באיבר המין וכמובן שאסור להשתמש בחומר מאלחש.

גם ״שבט הלוי״ (ח״ה קמ״ז ב׳), מצטרף לדברים - ״מצינו לחז"ל בכל מקום דמצות מילה צורתה שיהיה צערא דינוקא, ואחז"ל כי עליך הורגנו כל היום זו מילה, ופשיטא דכן צורת המצוה המקורית מסיני״.
פירוש- בכל מקום חז״ל ציינו שעריכת הברית צריכה להיות מלווה בכאב של התינוק, וכשכתוב ״עליך הורגנו כל היום״ מדובר בברית מילה, וזאת צורת המצווה המקורית בתורה.

ברברים

5- "מציצה"- בגמרא (שבת קלג) ברמב״ם (הלכות מילה פב), ובשולחן ערוך (יורה דעה רסד ג) כתוב שכל החיוב במציצה הוא עניין רפואי, לטענתם אם לא מוצצים את הדם מאיבר המין, החתך לא יתרפא והתינוק ידמם למוות.

לפי המדע המציצה דווקא גורמת לדימום יתר, לפתיחה נוספת של רקמות שלמות, ומאיטה את קצב ההבראה של החתך.

הרבנים כיום (בעיקר חרדים) מתעקשים לבצע את המציצה ישירות עם הפה (בניגוד להמלצת משרד הבריאות להשתמש בשפופרת), זה גורם ל- 33% מהמקרים של הידבקות תינוקות בהרפס בשנה, ולעוד שלל זיהומים שמגיעים מהחיידקים בפה של המוהל.


באפריקה חותכים לילדות את הדגדגן בגלל מסורת ודאגה לשלומן, יש אוכל מיוחד וריקודים, וגם הם מספרים שזה מונע מחלות, גורם לילדה להיות אישה חזקה ונאמנה לשבט, ושמסורת לא מפסיקים בשום מצב.


מקורות מידע נוספים-
רופאים המתנגדים למילה - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38