ברית מילה

ברית מילה
הקדמה:
המילה היא מנהג עתיק, שהחל לפני 15,000 שנה, במצריים הקדומה. משם המנהג התפשט למדינות נוספות, ולבסוף אומץ ע״י היהדות, ולאחר מכן האיסלם.
כיום המנהג נפוץ בקרב היהודים והמוסלמים, מסיבות דתיות. אצל שבטים בברזיל ואפריקה, מסיבות כמו ״טקס מעבר לבגרות״. וגם אצל בודדים בצפון אמריקה, בעיקר בגלל אמונה שהיתה נפוצה לפני 50 שנה, שאוננות גורמת למגוון מחלות גופניות ונפשיות, ומילה מונעת אוננות.
כיום יש הסכמה מלאה באירופה ובארה״ב, שאין שום תועלת רפואית מברית מילה, ובכל מקרה הנזקים גוברים על התועלת המשוערת.טענות רפואיות מוטעות, לגבי התועלת מברית מילה.

1- ברית מילה מונעת איידס.
הטענה שברית מילה מונעת איידס, מבוססת על מחקר בודד של ארגון הבריאות העולמי, הוא בוצע באפריקה ששם לרוב אין מים בברז, אין סבון וגם לא חומרי חיטוי. אחד מכל ארבעה נגוע באיידס, ותוחלת החיים שם היא 40 שנה בלבד.
גם המחקר עצמו שנוי במחלוקת, הוא נערך במשך חצי שנה שבה שלושה חודשים הם כדי לוודא שהנבדקים בריאים, ועוד שלושה חודשים אחרי המילה כדי לדעת מי נדבק. רק שאדם נימול לא ממש יכול לקיים יחסי מין אחרי חיתוך, ומתברר שהנימולים קיבלו אמצעי מניעה ויועץ למין בטוח בכל פעם שהגיעו להיבדק (בניגוד לשלמים שהגיעו רק פעם אחת), כך שהטענה שיש קשר בין ברית מילה לאיידס במדינות מפותחות היא מגוחכת להחריד.

במחקרים שנעשו בארה"ב, נבדקה האפשרות לקשר בין ברית מילה לאיידס, התוצאות הראו שאין שום קשר בין הדברים, ובחלק מהמחקרים אף נמצאה עלייה בשיעורי ההידבקות בקרב הנימולים.
ביבשת אירופה יש רק 0.8% נימולים (מוסלמים), בארה״ב20%, ובישראל יותר מ- 50%, ובכל זאת אחוז האיידס באירופה הוא הנמוך ביותר בעולם. אם באמת ברית מילה מונעת איידס, זאת לא היתה המחלה הכי נפוצה ביבשת אפריקה, ששם למעלה מ- 70% מהגברים (וגם הרבה מהנשים), עוברים ברית מילה.  

כדי למנוע איידס, אפשר פשוט להשתמש בקונדום שמונע ב- 100% העברה של מחלות מין. הגיוני יותר לתת לתינוק לבחור לאחר שהוא יגיע לגיל שבו הוא מקיים יחסי מין, אם הוא מעוניין לעבור כריתת עורלה ״ולהפחית את סיכויי ההדבקה״ או פשוט להשתמש באמצעי מניעה. גם אם הוא יבחר לוותר על העורלה, הוא יוכל לעשות זאת ללא סיכונים וכאב.

2- ברית מילה מונעת סרטן הפין.
סרטן הפין לא נפוץ בכלל, רק 1 מתוך 100,000 בני אדם לוקים במחלה, ורק מעל גיל 60 (לשם השוואה, אחד מכל 50 תינוקות נפגע מסיבוך במהלך הברית). הטיפול בו הוא פשוט (הסרת החלק הנגוע), והוא אינו מדבק או מסכן חיים.
חשוב להדגיש שלא הערלה גורמת לסרטן הפין, אלא הטענה היא שאם אין ערלה, אי אפשר לקבל בה סרטן, כמובן שעדיין קיים הסיכון לחלות בפין עצמו.
אולי כדאי שנחתוך לנשים את הדגדגן או השדיים, כדי שלא ילקו בסרטן השד והפות, הם נפוצים בעשרות אחוזים יותר מסרטן הפין.

3- ברית מילה מונעת דלקות בדרכי השתן.
בדלקת דרכי השתן, לוקים רק אחד ל- 840 גברים, (הדלקת נפוצה בעיקר אצל נשים, בגלל מבנה איבר המין שלהן). אצל 60% מתוכם, המחלה נובעת ממום מולד במערכת השתן, ואצל השאר בגלל בעיות תזונה, סכרת, בעיות בניקוז שתן, חדירה של חיידקים מהמעיים למערכת השתן, ולא בגלל העורלה.
הקשר בין הערלה לדלקות כמעט ולא קיים, ובכל מקרה ניתן לטפל בדלקת באמצעות אנטיביוטיקה, ללא צורך בחיתוך כלשהו. (לשם השוואה 75% מהילדים עד גיל 3 ילקו בדלקת אוזניים, לעומת 2% מהילדים שילקו בדלקת בדרכי השתן).
דלקות בפין אצל תינוקות לא נימולים, נפוצים רק בשנה הראשונה של חיי התינוק, לאחר שנה דווקא נפוצה יותר הדלקת אצל מי שכן נימול. וחשוב לציין, שיש פי 2 דלקות בדרכי השתן בשבועות שאחרי ברית מילה, ועלייה נוספת אצל תינוקות שנימולו ע״י מוהל.

4- ברית מילה מונעת סרטן הערמונית.
סרטן הערמונית פוגע במבוגרים מעל גיל 70, ואחוז הלוקים במחלה, הוא רק אחד ל- 130,000 איש.
לפי הנתונים של משרד הבריאות, אחוז החולים בישראל (מעל 50% נימולים), הרבה יותר גבוה מאירופה (0.8% נימולים). וגם אחוז התמותה גבוה יחסית.
[הערה: בסקר שנערך, הושוותה ישראל רק לעשרים מדינות באירופה, עם אחוז סרטן הערמונית הגבוה ביותר. אם משווים את ישראל לכל 53 המדינות באירופה, אנחנו ממוקמים גבוה מאוד, באחוז החולים והנפטרים מסרטן הערמונית].

5- מי שלא נימול, גדל עם חוסר שליטה במשיכה המינית שלו.
לא רק שאחוז האונס בישראל ובשאר העולם המפותח די זהה. אלא שאחוז מקרי האונס הגבוה ביותר בעולם, נמצא במדינת קייפטאון שבאפריקה, שם גם אחוז הנימולים הוא 98%. בניגוד למדינת איסלנד, שם אחוז האונס הוא הנמוך בעולם, וכמובן שאף אחד שם לא נימול.

6- תינוקות בגיל הזה לא מרגישים כאב.
ברור שהם מרגישים כאב, אחרת הם לא היו צורחים. גם מחקרים ובדיקות של תגובת המוח אצל תינוקות, הוכיחו שהתינוקות מרגישים יותר כאב מאדם מבוגר.
בנוסף צריך לזכור שברית מילה זה לא רק שנייה של חיתוך, אלא המוהל מפריד לפני הפולחן, את הערלה שדבוקה (בגיל הזה) לעטרה, (זה מרגיש כמו שמפרידים את הציפורן מהבשר). וגם שהכאב נרגע לחלוטין, רק לאחר 3-4 שבועות.

7- אין הבדל אם יש או אין פיסת עור מעל העטרה.
בעור הערלה, יש בין 40,000 ל- 70,000 קצוות עצבים שגורמים הנאה, שזה פי ארבעה מכמות העצבים שיש בעטרה. כך שהתינוק נשאר רק עם רבע מהתחושה באיבר המין.

8- הסמגמה בערלה, יכולה לגרום להתפתחות חיידקים.
נוזל הסמגמה מגביר את ההנאה, מסכך את איבר המין, ומונע התקרנות של העטרה. הוא נמצא גם באיבר המין הנשי, וכדי להימנע מהתרבות חיידקים, מספיקה מקלחת פשוטה.

9- מילה מונעת ניתוח מאוחר בגלל פימוזיס.
פומוזיס (עורלה צרה מהעטרה שגורמת לכאב בזמן זקפה)  קיימת רק ב- 1% מהתינוקות, ולרוב הבעיה נפתרת לבד עד גיל 16. הטיפול נעשה בעזרת משחה שמרככת ומרחיבה את העור ללא צורך בכריתה, ורק במקרים חמורים יש צורך בביצוע חתך בקצה העורלה. אצל תינוקות העורלה דבוקה לפין, ולכן כלל לא ניתן לאבחן פימוזיס לפני שהרקמה המחברת התפוררה.

10- איבר מין נימול הוא סטרילי ואסתטי יותר.
באותה מידה, אפשר לחתוך גם את האוזניים והציפורניים של התינוק, כדי שלא יצטבר בהם לכלוך. לכל אחד יש מקלחת וסבון בבית, וגם מבחינה רפואית, זה מספיק לחלוטין.
לגבי האסתטיות- אדם שחותך פנים של תינוק בגלל שהעיצוב לא לטעמו, הוא מסוכן לציבור וייכנס למוסד פסיכיאטרי.

11- ילד לא נימול, עלול לסבול מלעג של הסביבה.
ילדים או חיילים, לא עסוקים כל היום בהשוואת ציוד, ועצם ההתעניינות באיבר המין של אחרים, מביכה הרבה יותר. גם בסקרים שנערכו, בקרב גברים שלא נימולו בילדותם, התברר שרעיון ההצקות הוא מיתוס, ואף אחד מהם לא קיבל יחס שונה, בגלל היותו שלם.

לא ראיתי עדיין שום אישה, שחתכה לעצמה את הדגדגן והשפתיים הפנימיות, רק בגלל שזה מונע דלקות בדרכי השתן, סרטן צוואר הרחם, ואת הסיכוי להידבק באיידס, אפילו שהסכנות נפוצות בעיקר באיבר המין הנשי. אף אחת מהן לא דאגה ׳לסטריליות׳ של איבר המין שלה, לחיידקים שמתפתחים בו, או למראה האסתטי יותר. אז אין שום סיכוי, שתינוק שרק עכשיו נולד, מעוניין לעבור כריתת איברים.נזקים מברית מילה

1- פגיעה ב- 70% מההנאה - הערלה היא מבנה דו שכבתי, שעשירה בעצבי תחושה, והשטח שלה מגיע ל- 50 ס״מ רבוע באדם בוגר. לאחר החיתוך, התינוק נשאר רק עם ⅕ מההנאה המקורית.

2- פגיעה באיבר המין בזמן החיתוך - אחד מתוך 50 ילדים, נפגע במהלך ברית מילה, וזקוק לניתוח מתקן בבית חולים.

3- הידבקות בהרפס -85% מהמבוגרים, נושאים את נגיף ההרפס HSV-1 בחלל הפה. המגע הישיר, בין רוק המוהל, לפצע הפתוח, בזמן המציצה. גורמת ל- 30% ממקרי ההרפס אצל תינוקות, שלא חסינים לנגיף בגילם. כיום אין תרופה לנגיף, והוא יכול לגרום לפצעים מציקים, לפגיעה מוחית, ואפילו למוות.

4- סיכון להתפתחות אוטיזם - במחקר שבוצע בדנמרק התגלה, שהכאב במהלך ברית מילה, מעלה ב- 46% את הסיכוי לפתח הפרעת ספקטרום האוטיזם, והפרעות מוחיות אחרות.

5- הצרות פתח השופכה - בגלל החיכוך המתמיד של העטרה עם הבגדים, ובגלל יובש וזרימה לא מספקת של דם. פתח השופכה מתכווץ, וגורם לכאבים ולקשיים בזמן מתן שתן. הבעיה קיימת אצל 8% מהתינוקות הנימולים, וכמעט לא קיימת אצל ילדים שלמים.

6- זיהומים - הפצע הפתוח באזור שחשוף להפרשות, גורם לדלקות רבות באיבר המין, ואף לסיכון של חדירת זיהומים למערכת הדם ולמוח, (פוגע ב- 10% מהנימולים).

7- דלקת בדרכי השתן - הזיהום במקום, גורם לחיידקים מהפצע, לחדור למערכת השתן, ולגרום לדלקות וכאבים בזמן מתן שתן, (נפוץ פי 2 אצל נימולים).

8- התקרנות עור העטרה - בגלל הסרת עור העורלה, העטרה חשופה ליובש, ולשפשוף מתמיד בבגדים. מה שמוביל גם לפחות תחושה, בזמן קיום יחסי מין.

9- הלם תת נפחי - דימום יתר, שגורם למחסור בדם בגוף התינוק, מה שגורם לאפטיות וחוסר תגובה, ועלול להוביל גם למוות.

10- חוסר עור בפין - נגרם בגלל חיתוך יתר, או תהליך החלמה בעייתי של עור הערלה, וגורם לכאב בזמן הזקפה, ולבעיות בקיום יחסי מין. הטיפול היחיד האפשרי הוא שחזור ערלה. תהליך שנמשך כמה חודשים, וגורם ללא מעט כאב.

11- דימום - לתינוק יש בקושי 255 מיליליטר דם בגוף (תכולת כוס חד פעמית), ומספיק לאבד 20% דם, כדי לגרום למוות מיידי.

12- טראומה נפשית  - במחקרים התגלה שהכאב העז של המילה, גורם בהמשך החיים לתופעות של פוסט-טראומה, כמו חרדה, זעם, אלימות, או ניתוק רגשי. שמתאימה להתנהגות של ילדים, שעברו אונס והתעללות בילדותם.  

13- פגיעה בתפקוד המיני - ברית מילה גורמת לחוסר רגישות בעטרה, לבעיות זקפה, ולקושי להגיע לאורגזמה.

14- עקמת הפין - נוצרת לאחר החלמה לא תקינה של הפין, לאחר ברית מילה. מצב זה גורם לחוסר יכולת לקיים יחסי מין בבגרות, ואף גורמת לנזק תפקודי ופסיכולוגי. 98% ממקרי העקמת, נוצרו בגלל ברית מילה.

15- תסביב הפין - חיתוך לא נכון, גורם לפין להסתובב, ולשתן לצאת בצורה לא רגילה. מצב זה גורם למבוכה חברתית קשה אצל ילדים, שלא מצליחים לתפקד כמו כולם, ואף לחוסר יכולת לקיים יחסי מין, ללא ניתוח מתקן.

16- הפרנולום - רקמת שריר מלאה בתחושה, המוכרת גם כנקודת ה- G של הפין, נמצאת בתחתית הפין בחיבור בין העטרה לגוף הפין, ונכרתת במילה ללא כל סיבה דתית או רפואית.

17- ביאה מכאיבה (dyspareunia) - תחושה זוועתית שמורגשת במגע בעטרה בשניות שלאחר הגמירה, נובעת מהגלדה לא תקינה של העצבים בחיבור לעורלה שנכרתה, וגורמים ל'כאב נירומה' המאפיין רקמה צלקתית. בזמן הגמירה כשזורם בחוט השדרה שדר חזק של תחושה, הוא מעורר את העצבים הפגומים, וגורם לתחושה נוראית במגע בעטרה.

18- מוות בעריסה - מחקרים שבדקו את הסיבות למוות בעריסה, גילו שהחשיפה לכאב, לחץ מהסביבה, ומחלות עונתיות, הם הגורמים העיקריים למוות בעריסה.
הכאב בברית המילה גורם להשתנות קצב הלב, ומוביל לעלייה של 40% בסיכון למוות בעריסה.הסיבות הדתיות לביצוע ברית מילה.
מצוות המילה המקורית בתורה, היתה רק חיתוך החלק העליון של הערלה. בזמן החשמונאים (בגלל שהיהודים היו משחזרים את הערלה), תקנו האדוקים את מצוות הפריעה, (קריעה נוספת, של העור והרקמה שנמצאים בבשר הפין). ורק בזמן הגמרא (לאחר 500 שנה), נוסף מנהג המציצה.

1- ״משיכה מינית״, הרמב״ם (מורה נבוכים מ"ט) כותב: לדעתי, גם אחד הטעמים למילה, למעט את המשגל ולהחליש את האיבר הזה, כדי שימעיט לעשׂות זאת ויתאפק ככל יכולתו. ואפילו שהתברר שאותה פיסת עור מועילה לאותו איבר. אלא שהנזק הגופני הנגרם לאיבר זה הוא המטרה הַמְּכֻוֶּנֶת. לא נפגם במילה דבר מן המעשׂים המקיימים את הפרט ולא בטלה בגללה הולדת הצאצאים. אבל מתמעטות בעטיה סערת-היצר והתאווה היתרה על הדרוש. אין ספק שהמילה מחלישה את כוח הקישוי ולעתים קרובות ממעיטה את ההנאה, מפני שכאשר מטיפים דם מן האיבר ומסירים את המגן שלו בראשית גדילתו, הוא נחלש בלי ספק."

אם מפריע לאלוהים שאנחנו נהנים, שיברא את האדם עם פחות משיכה. מה ההיגיון לברוא הרבה משיכה, ואז לצוות לחתוך איבר מין של תינוק?
גם קשה מאוד להבין, איך נולדים אנשים אי-מיניים (ללא חשק מיני, בערך 2% מהאוכלוסייה). אם התורה היתה מאלוהים, הוא היה בורא את כולם עם חשק מיני, או מצווה לחכות עם הברית עד גיל ההתבגרות.

2- ״שיפורים״, המהר"ל הסביר "שכל שנברא בששת ימי בראשית צריך עיבוד, כגון החיטה שצריכה טחינה. ואין זה משום שיש דופי במעשי ידיו של אלוהים, אלא שהם ראויים רק מצד הטבע, שמצדו אף האדם, שהוא שכלי, נראה ונחשב כבהמה. לכן, בשביל שיהיו מעשי האדם 'צירוף' מהטבע, נתן לו אלוהים את המילה ואת שאר המצוות" (תפארת ישראל פרק ב').

אם אנחנו צריכים לעבור ברית מילה כדי להיות מושלמים, למה אלוהים ברא את החיות עם עורלה?
הוא לא יודע לברוא חיות מושלמות? או שאנחנו אמורים לחתוך גם להם?
בנוסף, הוא לא יכול לתת מצוות אחרות להשלמה של הבריאה? זה מה חשוב לו? שיחתכו לתינוק בן 8 ימים את איבר המין?

3- ״דחפים״, מי שנולד במזל מאדים, תמיד יתאווה להוציא דם לאחרים. לכן הוא יהיה, או מקיז דם, או רוצח, או שוחט, או מוהל.
מקור- "האי מאן דבמאדים יהי גבר אשיד דמא. אמר רבי אשי: אי אומנא, אי גנבא, אי טבחא, אי מוהלא״ (גמרא שבת קנו).

זאת אומרת שהרבנים בזמן הגמרא מצאו ״פיתרון״ לאנשים שצמאים לדם, ובמקום שהם ילכו לרצוח אנשים, נתנו להם ׳להירגע׳ עם אברי מין של תינוקות…

4- ״כאב״, מה שהכי מחריד זה, שלפי חלק מהמפרשים, יש גם מצווה מיוחדת להכאיב לתינוק במהלך הברית, וגם לאסור שימוש בחומר מאלחש.

בשו״ת אמרי יושר (ח״ב ק״מ ג׳) כתוב, ״ראה דהוי קי"ל לחז"ל דהמילה צריכה להיות ע"י צער דווקא. ובמדרש רבה פ' לך איתא נימול אברהם, א"ר לוי מל אברהם אין כתיב כאן אלא נימול, בדק את עצמו ומצא עצמו מהול. א"ל ר' אבא בר כהנא לר' לוי שקרנא כזבנא אלא הרגיש ונצטער כדי שיכפיל הקב"ה שכרו יעו"ש. הרי תחילת ענין המילה הי' דווקא ע"י צער הכריתה בלי פעולת אחרות וח"ו לחדש חדשות שלא נהגו מעולם״.

פירוש- כשאברהם אבינו רצה לעשות ברית מילה, הוא ראה שהוא כבר נימול. אז הוא גרם לעצמו לכאב ולסבל באיבר המין, כדי לקיים את המצווה.

האמרי יושר קובע, שבגלל שהמילה הראשונה, היתה ע״י גרימת כאב באיבר המין, זאת המצווה העיקרית. ולכן יש מצווה בברית מילה, לגרום לכאב בנוסף לאיבר המין של התינוק, וכמובן שאסור להשתמש בחומר מאלחש.

גם ״שבט הלוי״ (ח״ה קמ״ז ב׳), מצטרף לדברים ואומר- ״מצינו לחז"ל בכל מקום דמצות מילה צורתה שיהיה צערא דינוקא, ואחז"ל כי עליך הורגנו כל היום זו מילה, ופשיטא דכן צורת המצוה המקורית מסיני״.

פירוש- בכל מקום חז״ל ציינו, שעריכת הברית צריכה להיות מלווה בכאב של התינוק. וכשכתוב ״עליך הורגנו כל היום״, מדובר על ברית מילה, וזאת צורת המצווה המקורית בתורה.

פשוט אין מילים…

5- "מציצה"- בגמרא (שבת קלג:), ברמב״ם (הלכות מילה פ״ב), ובשולחן ערוך (יורה דעה רסד׳ ג׳) כתוב, שכל החיוב במציצה הוא עניין רפואי. לטענתם, אם לא מוצצים את הדם שנמצא באיבר המין, החתך לא יתרפא, והתינוק ידמם למוות.

לפי המדע, המציצה דווקא גורמת לדימום יתר, לפתיחה נוספת של רקמות שלמות, והיא מאיטה את קצב ההבראה של החתך.

בנוסף- הרבנים כיום (בעיקר החרדים), מתעקשים לבצע את המציצה ישירות עם הפה, (בניגוד להמלצת משרד הבריאות להשתמש בשפופרת). מה שגורם ל- 33% מהמקרים של הידבקות תינוקות בהרפס בשנה, ולעוד שלל זיהומים, שמגיעים מהחיידקים ברוק של המוהל.


אגב- באפריקה חותכים גם לבנות את הדגדגן, והם גם בטוחים שזה ציווי אלוהי.

תנסו גם לדמיין, מה ההיתם חושבים. אם ההיתם רואים טקס פגאני, שבו אפריקאי פרימיטיבי, תולש לתינוק בן כמה ימים את האוזניים. התינוק צורח מכאבים, ומסביב עומדים המשפחה ושרים.
גם הם יכולים לטעון שהתינוק עדיין שומע, שהוא יקבל על זה גן עדן, ושזה ימנע ממנו דלקות בעתיד...
מקורות מידע נוספים-
רופאים המתנגדים למילה - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38