ברית מילה

ברית מילה
המילה היתה נפוצה במצרים הקדומה לפני 15,000 שנה, משם התפשטה לעמים בסביבה, ואומצה באופן קבוע על ידי יהודים ומוסלמים.
כיום המנהג נפוץ מסיבות דתיות, באפריקה ובברזיל כטקס מעבר לבגרות, ובצפון אמריקה בגלל דעה קדומה שאוננות גורמת למחלות גופניות ונפשיות ומילה מונעת אוננות.
ארגוני הבריאות של אירופה וארה״ב מסכימים כי אין תועלת רפואית מברית מילה, ונעשים נסיונות לאסור מילה בגלל פגיעה בחסרי ישע והפרת זכויות אדם.טענות רפואיות

1- ברית מילה מונעת איידס.
מדובר על מחקר בודד של ארגון הבריאות העולמי שבוצע באפריקה, שם חסרים מים נקיים וחומרי חיטוי, אחד מכל ארבעה נגוע באיידס ותוחלת החיים 40 שנה בלבד.
המחקר עצמו שנוי במחלוקת בגלל הדרכה למין בטוח ואמצעי מניעה שחולקו רק לנימולים שהגיעו למעקב, והקושי לקיים יחסי מין אחרי כריתה של עורלה.
מחקרים בארה"ב לא מצאו קשר בין עורלה לאיידס ובחלקם היתה עלייה בקרב נימולים.
ביבשת אירופה רק 0.8% נימולים (פליטים ויהודים) בארה״ב 25% ובישראל מעל 70%, ואחוז האיידס באירופה הוא הנמוך בעולם. זאת המחלה הנפוצה באפריקה, למרות שגם נשים נימולות.
קונדום מונע 100% הדבקה, ויש לתת לאדם לבחור אם להשתמש באמצעי מניעה או לעבור כריתת עורלה.

2- ברית מילה מונעת סרטן הפין.
רק 1 ל- 100,000 ומעל גיל 60 חולים בסרטן הפין, אין סכנת חיים ומספיק להסיר את החלק הנגוע.
הערלה לא גורמת לסרטן, אלא אם אין ערלה אי אפשר לחלות כמו שכריתה מוקדמת תמנע מנשים סרטן השד והפות.

3- ברית מילה מונעת דלקות בדרכי השתן.
בדלקת דרכי השתן לוקים רק אחד ל- 840 גברים, (הדלקת נפוצה בעיקר אצל נשים בגלל מבנה איבר המין). אצל 60% מתוכם מדובר במום מולד במערכת השתן, ואצל השאר בגלל בעיות תזונה, סכרת, בעיות בניקוז שתן, או חדירה של חיידקים מהצואה למערכת השתן.
ניתן לטפל עם אנטיביוטיקה ללא צורך בכריתה, ולשם השוואה 75% מהילדים עד גיל 3 ילקו בדלקת אוזניים, לעומת 2% מהילדים שילקו בדלקת בדרכי השתן.
מעל גיל שנה הדלקת נפוצה יותר אצל נימולים, יש כפול דלקות בשבועות שאחרי ברית מילה, ועלייה נוספת במילה על ידי מוהל.

4- ברית מילה מונעת סרטן הערמונית.
סרטן הערמונית פוגע במבוגרים מעל גיל 70, ואחוז החולים הוא אחד ל- 130,000 איש. לפי הנתונים של משרד הבריאות, אחוז החולים בישראל (מעל 70% נימולים), הרבה יותר גבוה מאירופה (0.8% נימולים). וגם אחוז התמותה גבוה יחסית.
הערה: בסקר הושוותה ישראל רק לעשרים מדינות באירופה, עם אחוז החולים הגבוה ביותר. בהשוואה עם כל המדינות ישראל ממוקמת גבוה באחוז החולים והתמותה מסרטן הערמונית.

5- שלמים מפתחים חוסר שליטה מינית.
אוננות כפייתית, אונס, ורצח סדרתי נפוצים יותר אצל נימולים.

6- תינוקות לא חשים כאב.
מחקרים סריקות MRI ובדיקת תגובת מוח של תינוקות, הראו שתינוקות חשים כאב בצורה מוגברת בגלל אי בשלות של מערכת העצבים וסף כאב נמוך.
ברית מילה היא לא רק שנייה של חיתוך, אלא גם קריעה של הרקמה המחברת בין העורלה לעטרה, (מרגיש כמו להפריד את הציפורן מהאצבע), והכאב נרגע לחלוטין רק לאחר 3-4 שבועות.

7- העורלה היא רק  פיסת עור.
בעור הערלה יש בין 20,000 ל- 70,000 קצוות עצבים שגורמים תחושה, שזה פי ארבעה מכמות העצבים שיש בעטרה, כך שהאדם נשאר רק עם רבע מההנאה באיבר המין.

8- הסמגמה בעורלה גורמת להתפתחות חיידקים.
הסמגמה מסככת את איבר המין, ומונעת התקרנות של העטרה וכאב בזמן חדירה. היא נמצאת גם בפות, ואין צורך ביותר ממקלחת פשוטה.

9- מילה מונעת פימוזיס.
פומוזיס (עורלה צרה מהעטרה שגורמת לכאב בזמן זקפה) קיימת רק אצל 1% מהתינוקות, ולרוב הבעיה נפתרת לבד עד גיל 16. ניתן לטפל בעזרת משחה שמרככת ומרחיבה את העור, ורק במקרים חמורים יש צורך בכריתה. אצל תינוקות העורלה מחוברת לעטרה, ולא ניתן לאבחן פימוזיס לפני שהרקמה המחברת מתפוררת.

10- איבר מין נימול סטרילי ואסתטי יותר.
אפשר לחתוך גם את האוזניים והציפורניים של התינוק, כדי שלא יצטבר בהם לכלוך. לכל אחד יש מקלחת וסבון בבית, וגם מבחינה רפואית זה מספיק לחלוטין.
לא חוקי לבצע ניתוחים אסתטיים בתינוקות ללא הרדמה.

11- ילד לא נימול יסבול מלעג של הסביבה.
ילדים וחיילים לא עסוקים כל היום בהשוואת ציוד, ועצם ההתעניינות באיבר המין של אחרים מביכה הרבה יותר. בסקרים שנערכו בקרב גברים שלמים התברר שרעיון ההצקות הוא מיתוס, ואף אחד לא קיבל יחס שונה בגלל איבר מין שלם.

12- פין נימול מונע סרטן צוואר הרחם.
העורלה לא גורמת לסרטן, אלא יחסי מין מרובים, עישון, גלולות מניעה, הריונות, והדבקה מנשא נגיף הפפילומה.


נשים לא חותכות לעצמן את הדגדגן והשפתיים הפנימיות, כדי למנוע דלקות בדרכי השתן סרטן צוואר הרחם ואת הסיכוי להידבק באיידס, למרות שהמחלות נפוצות יותר באיבר המין הנשי. אף אחת לא דואגת לסטריליות של איבר המין שלה, לחיידקים שמתפתחים בו, ולמראה אסתטי יותר, אז ברור שהתינוק לא מעוניין לעבור כריתת איברים.נזקים מברית מילה

1- פגיעה ב- 70% מההנאה - הערלה היא מבנה דו שכבתי שעשירה בעצבי תחושה, ושטחה מגיע ל- 50 ס״מ באדם בוגר, לאחר הכריתה נשארת רק ⅕ מהתחושה המקורית. רוב העצבים מגיעים לעטרה דרך העורלה, והחיתוך גורם להעלמת רוב החשק המיני.

2- פגיעה באיבר המין בזמן החיתוך - אחד מתוך 50 ילדים נפגע במהלך ברית מילה ונזקק לניתוח מתקן בבית חולים.

3- הידבקות בהרפס -85% מהמבוגרים נושאים את נגיף ההרפס HSV-1 בחלל הפה, המגע הישיר בין רוק המוהל לפצע הפתוח בזמן המציצה, גורם ל- 30% ממקרי ההרפס אצל תינוקות שלא חסינים לנגיף בגילם. ההרפס מדבק, אין לו תרופה, והוא גורם לפצעים מציקים, לפגיעה מוחית, ואפילו למוות.

4- סיכון להתפתחות אוטיזם - במחקר שבוצע בדנמרק התגלה שהכאב במהלך ברית מילה, מעלה ב- 46% את הסיכוי לפתח הפרעה בספקטרום האוטיסטי, והפרעות מוחיות אחרות.

5- הצרות פתח השופכה - בגלל החיכוך של העטרה בין, יובש, וזרימה לא מספקת של דם, פתח השופכה מתכווץ וגורם לכאבים ולקושי במתן שתן, הבעיה נפוצה אצל 8% מהנימולים ונדירה מאוד בשלמים.

6- זיהומים - הפצע הפתוח באזור שחשוף להפרשות גורם לדלקות באיבר המין, ואף לסיכון של חדירת זיהומים למערכת הדם ולמוח (פוגע ב- 10% מהנימולים).

7- דלקת בדרכי השתן - הפצע גורם לחיידקים לחדור למערכת השתן ולגרום לדלקות וכאבים במתן שתן (נפוץ פי 2 אצל נימולים).

8- התקרנות עור העטרה - ללא עורלה העטרה חשופה ליובש ולשפשוף מתמיד בבגדים, מה שמוביל לחוסר תחושה בקיום יחסי מין.

9- הלם תת נפחי - דימום יתר גורם לחוסר דם שמוביל לאפטיות, חוסר תגובה, ואף למוות.

10- חוסר עור בפין - נגרם בגלל חיתוך יתר או תהליך החלמה לא אחיד של עור הערלה, גורם לכאב בזמן הזקפה ולכאב בקיום יחסי מין. הטיפול היחיד הוא שחזור ערלה, תהליך שנמשך כמה חודשים ומלווה בלא מעט כאב.

11- דימום - לתינוק יש רק 255 מיליליטר דם בגוף (תכולת כוס חד פעמית), ומספיק לאבד 20% כדי להגיע למוות מיידי.

12- טראומה נפשית  - במחקרים הראו שהכאב העז של המילה גורם בהמשך החיים לתופעות של פוסט-טראומה, כמו חרדה, זעם, אלימות, או ניתוק רגשי. התנהגות זהה לילדים שעברו אונס והתעללות בילדותם.  

13- פגיעה בתפקוד המיני - הסרת העורלה גורמת לחוסר רגישות בעטרה, שפיכה מוקדמת, בעיות זקפה, ולקושי להגיע לאורגזמה.

14- עקמת הפין - נוצר בגלל החלמה לא תקינה או חיתוך לא אחיד, פין עקום גורם לקושי וחוסר יכולת לקיים יחסי מין, ואף לנזק תפקודי ופסיכולוגי, 98% ממקרי העקמת נוצרים בגלל ברית מילה.

15- תסביב הפין - חיתוך לא נכון גורם לפין להסתובב, ולשתן לצאת בצורה לא תקינה. מצב זה גורם למבוכה חברתית אצל ילדים שלא מצליחים לתפקד כמו כולם, ואף לחוסר יכולת לקיים יחסי מין ללא ניתוח מתקן.

16- הפרנולום - רקמת שריר מלאה בתחושה, המוכרת גם כנקודת ה- G של הפין, נמצאת בתחתית איבר המין בחיבור בין העטרה לגוף הפין, ונכרתת במילה ללא כל סיבה דתית או רפואית.

17- ביאה מכאיבה (dyspareunia) - תחושה זוועתית שמורגשת במגע בעטרה בשניות שלאחר הגמירה, נובעת מהגלדה לא תקינה של העצבים בחיבור לעורלה שנכרתה, שגורמת ל'כאב נירומה' המאפיין רקמה צלקתית. בזמן הגמירה כשזורם בחוט השדרה שדר חזק של תחושה, הוא מעורר את העצבים הפגומים, וגורם לתחושה נוראית במגע בעטרה.

18- מוות בעריסה - מחקרים שבדקו את הסיבות למוות בעריסה, גילו שהחשיפה לכאב, לחץ מהסביבה, ומחלות עונתיות, הם הגורמים העיקריים למוות בעריסה.
הכאב בברית המילה גורם להשתנות קצב הלב, ומוביל לעלייה של 40% בסיכון למוות בעריסה.

19- נזקים נפשיים - כאב המילה גורם לנסיגה רגשית, סיכוי גבוה להפרעה היפראקטיבית, התפרצויות זעם, הערכה עצמית נמוכה, חוסר אמון, וחוסר יכולת אינטימיות רגשית.הסיבות הדתיות לביצוע ברית מילה.
המילה המקורית בתנ"ך היתה כריתת הקצה העליון של הערלה, בזמן החשמונאים בגלל שהיהודים היו משחזרים את הערלה, תקנו האדוקים את מצוות הפריעה (הסרת העורלה מבסיס הפין), ולאחר 500 שנה בזמן התלמוד נוסף מנהג המציצה.

1- ״משיכה מינית״, הרמב״ם (מורה נבוכים מ"ט) כותב: לדעתי גם אחד הטעמים למילה, למעט את המשגל ולהחליש את האיבר הזה, כדי שימעיט לעשׂות זאת ויתאפק ככל יכולתו. ואפילו שהתברר שאותה פיסת עור מועילה לאותו איבר. אלא שהנזק הגופני הנגרם לאיבר זה הוא המטרה הַמְּכֻוֶּנֶת. לא נפגם במילה דבר מן המעשׂים המקיימים את הפרט ולא בטלה בגללה הולדת הצאצאים. אבל מתמעטות בעטיה סערת-היצר והתאווה היתרה על הדרוש. אין ספק שהמילה מחלישה את כוח הקישוי ולעתים קרובות ממעיטה את ההנאה, מפני שכאשר מטיפים דם מן האיבר ומסירים את המגן שלו בראשית גדילתו, הוא נחלש בלי ספק".

אם מפריע לאלוהים שאדם נהנה, שיברא פחות משיכה מינית. מה ההיגיון לברוא הרבה משיכה, ואז לצוות לחתוך איבר מין של תינוק?
איך נולדים אנשים אי-מיניים? הוא היה צריך לברוא את כולם עם חשק מיני, או לחכות עם הברית לגיל ההתבגרות.

2- ״שיפורים״, המהר"ל הסביר "שכל שנברא בששת ימי בראשית צריך עיבוד, כגון החיטה שצריכה טחינה. ואין זה משום שיש דופי במעשי ידיו של אלוהים, אלא שהם ראויים רק מצד הטבע, שמצדו אף האדם שהוא שכלי נראה ונחשב כבהמה. לכן בשביל שיהיו מעשי האדם צירוף מהטבע, נתן לו אלוהים את המילה ואת שאר המצוות" (תפארת ישראל פרק ב).

אם צריך לחתוך עורלה כדי להיות מושלמים, למה יש עורלה לבעלי חיים? אלוהים לא ידע לברוא חיות מושלמות? או שצריך לחתוך גם להם?
הוא לא יכל לתת מצוות אחרות להשלמה של הבריאה? זה מה שדחוף לו? לחתוך לתינוק בן 8 ימים באיבר המין?

3- ״דחפים״, מי שנולד במזל מאדים תמיד יתאווה להוציא דם, לכן הוא יהיה רוצח, מקיז דם, שוחט, או מוהל.
מקור- "האי מאן דבמאדים יהי גבר אשיד דמא, אמר רבי אשי: אי אומנא, אי גנבא, אי טבחא, אי מוהלא״ (גמרא שבת קנו).

יש פיתרון לפסיכופתים, במקום שהם ירצחו, נותנים להם להירגע עם אברי מין של תינוקות.

4- ״כאב״, לפי חלק מהרבנים המצווה העיקרית היא להכאיב לתינוק כמה שיותר באיבר המין, והם אוסרים שימוש בחומר מאלחש.

בשו״ת אמרי יושר (ח״ב קמ ג) כתוב, ״ראה דהוי קי"ל לחז"ל דהמילה צריכה להיות ע"י צער דווקא. ובמדרש רבה פ' לך איתא נימול אברהם, א"ר לוי מל אברהם אין כתיב כאן אלא נימול, בדק את עצמו ומצא עצמו מהול. א"ל ר' אבא בר כהנא לר' לוי שקרנא כזבנא אלא הרגיש ונצטער כדי שיכפיל הקב"ה שכרו יעו"ש. הרי תחילת ענין המילה הי' דווקא ע"י צער הכריתה בלי פעולת אחרות וח"ו לחדש חדשות שלא נהגו מעולם״.
פירוש- אברהם אבינו נולד נימול ולא היה לו את מה לחתוך, אז הוא גרם לעצמו לכאב ולסבל באיבר המין כדי לקיים את המצווה.

האמרי יושר קובע, שבגלל שהמילה הראשונה היתה ע״י גרימת סבל באיבר המין, זאת המצווה העיקרית. ולכן יש מצווה בברית מילה לגרום לתינוק לכאבים באיבר המין וכמובן שאסור להשתמש בחומר מאלחש.

גם ״שבט הלוי״ (ח״ה קמז ב), מצטרף לדברים - ״מצינו לחז"ל בכל מקום דמצות מילה צורתה שיהיה צערא דינוקא, ואחז"ל כי עליך הורגנו כל היום זו מילה, ופשיטא דכן צורת המצוה המקורית מסיני״.
פירוש- בכל מקום חז״ל ציינו שעריכת הברית צריכה להיות מלווה בכאב של התינוק, וכשכתוב ״עליך הורגנו כל היום״ מדובר בברית מילה, וזאת צורת המצווה המקורית בתורה.

ברברים

5- "מציצה"- בגמרא (שבת קלג) ברמב״ם (הלכות מילה פב), ובשולחן ערוך (יורה דעה רסד ג) כתוב שכל החיוב במציצה הוא עניין רפואי, לטענתם אם לא מוצצים את הדם מאיבר המין, החתך לא יתרפא והתינוק ידמם למוות.

לפי המדע המציצה דווקא גורמת לדימום יתר, לפתיחה נוספת של רקמות שלמות, ומאיטה את קצב ההבראה של החתך.

הרבנים כיום (בעיקר חרדים) מתעקשים לבצע את המציצה ישירות עם הפה (בניגוד להמלצת משרד הבריאות להשתמש בשפופרת), זה גורם ל- 33% מהמקרים של הידבקות תינוקות בהרפס בשנה, ולעוד שלל זיהומים שמגיעים מהחיידקים בפה של המוהל.


באפריקה חותכים לילדות את הדגדגן בגלל מסורת ודאגה לשלומן, יש אוכל מיוחד וריקודים, וגם הם מספרים שזה מונע מחלות, גורם לילדה להיות אישה חזקה ונאמנה לשבט, ושמסורת לא מפסיקים בשום מצב.


מקורות מידע נוספים-
רופאים המתנגדים למילה - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38