המוח הלוגי והמוח הקדמון

המוח הלוגי והמוח הקדמון
במהלך באבולוציה התפתח המוח ביצורים החיים, והוא אפשר לבעלי החיים לחשב את הנתונים לפי הנאה וסבל בלבד. ההנאה במזון גררה אותם לחפש אוכל, והצמא שמר עליהם מהתייבשות. הם ברחו מטורפים מתוך הבנה שהם גורמים לסבל, ואף הבינו את חידלון המוות כשראו את חבריהם נטרפים.

בכל הזמן הזה באבולוציה עדיין לא התפתח המוח הלוגי. ההיגיון תמיד קיים, בכל יקום שיווצר תמיד המתמטיקה תהייה זהה, ועם אותם נתונים פיזיקליים נגיע תמיד לאותם התוצאות.
בעלי חיים לא מבינים את הקשר בין גרעין לעץ, בין איזור מחייה להישרדות, ואת הדאגה היום לחיים של מחר. הכל עובד בצורה של הנאה / סבל, וקיומם של יותר נירונים במוח, אפשרו חישובים יותר מורכבים בהשגת מזון והתחמקות מטורפים.

המוח הלוגי התפתח הרבה יותר מאוחר, וגרם למהפכה החקלאית ולאחר מכן למהפכה התעשייתית.
חלקים שלמים בעולם שלא היו ראויים למגורי אדם בגלל תקופות של קור או חוסר במזון הפכו למיושבים, אך רק אדם עם מוח לוגי יכל לשרוד. יש צורך לדאוג לחימום ומזון לחורף הארוך, לטפל בילדים הקטנים מפגעי הסביבה, ולייצר מספיק מזון לכולם.

הברירה הטבעית לא הקלה עם בעלי החיים, ורק יצורים בודדים יכולים לשרוד את התקופות הקשות. אצל בני האדם ההבנה והלוגיקה הפכו לצורך בסיסי, וללא היכולת הזאת אף אחד בעבר לא שרד.

הדתות שעובדות בעיקר על בסיס אמונה - הנאה, מאפשרות אך ורק במוח הקדמון. היכולת להאמין במשהו לא הגיוני, ועדיין להרגיש עם זה בסדר, להאמין בלי לבדוק את העובדות, או אפילו להפסיד את החיים למען מטרה לא ברורה, נובעת מהתעלמות מוחלטת מהמוח הלוגי, וחיים של אקסטזה במוח הקדמון.

שלטון הדתות במשך אלפי שנים, שבסיסו רצח מתמיד של 'כופרים' וילודה גבוהה. גרם למוח הקדמון להישמר כחלק העיקרי אצל המאמינים, ואיפשר דתות הזויות שנשמרות בקפידה עד היום.

המוח הקדמון קיים אצל כולם, וניתן לזהות אותו בעיקר בהנאה להרוס ולגרום סבל, כשמתלווה אליו גם השאיפה לצאת הטוב בסיפור. אך לא כל האנושות חולקים את המוח הלוגי, וחלקם מבצעים פעולות לוגיות רק על ידי העתקה מהחכמים.