איך נוצרת דת?

איך נוצרת דת?
לכולם שיר אחד יהיה יותר נעים משיר אחר, עיצוב של רכב מסוים נעים יותר מרכב אחר, וטיול כלשהו יותר מועדף. אפילו שהרכבים יהיו מורכבים מאותם חומרים ויבצעו את אותם פעולות.
יש במוח מיליארדי נירונים שאחראים על המון פעולות ויכולות שיש לבני האדם, וחלקם נותנים מקביל אות חשמלי גם לחלק במוח שגורם הנאה. לכן מוזיקה בקצב כלשהו תהיה נעימה יותר לאוזן, ועלילה של סרט תהיה הרבה יותר מרתקת עם יידעו ללחוץ במדויק על הנקודות הנכונות.

יש שינויים במבנה המוח בין עמים שונים, ה- DNA שונה במעט, וכך גם צורת החשיבה וההנאה מדברים שאינם ממשיים. זה מוביל למנהגים שונים, העדפת מאכלים בטעמים אחרים, ותרבות שונה בתגובה לאירועים כמו מוות, לידת תינוק, אסון או חג.

בדיוק כך מצווה או חוק כלשהו, שלאחרים נראה כמשהו משונה ולא הגיוני, יכול לגרום להנאה או שלווה סוג האנשים במקום, והוא ישמר על ידם אלפי שנים, על להשתלטות של מוטציה אחרת על האוכלוסייה.
ניתן לראות שגם לאחר גילויי המדע והתפתחות הטכנולוגיה, עדיין נשמרים מנהגים ותרבויות שאין שום קשר בינם לבין ההיגיון, והם מתורצים בשלל סיבות כמו ׳שמירת מסורת׳ או ׳כבוד למבוגרים׳.

ניתן לראות שהדפוס חוזר על עצמו בכל העולם, גם אחרי השתלטות של דתות אחרות על האזור, עדיין המנהגים והחוקים נשארו זהים בבסיסם.
כשכולם עם מוח זהה, גם החוקים ההזויים ביותר מתקבלים בקלות והסכמה מלאה, ומי שיגיע מבחוץ או יוולד ללא שריטה זהה במוח, מייד ייחשב לחריג וחוטא, וינודה על ידי הסביבה.

לפעמים החלק במוח שגורם לתופעה, הרבה יותר חזק מהחלק במוח שמבין את ההיגיון והלוגיקה, וזה מוביל למילוי בתי הכלא, להקרבת החיים למען המסורת תוך כדי הפיכת הקורבן לקדוש, או הערצה עיוורת לאדם שמוסר את נפשו למען האמונה והמצוות.

לסיכום: הדת, המסורת, העדפות, והתרבות, נובעות ממבנה שונה של המוח, שברוב הפעמים גורמות הנאה בזמן הביצוע וסבל בזמן אי ביצוע. אצל חלק מהאוכלוסייה השימוש בהיגיון גורם לסבל או פשוט לא קיים, כך שקל למצוא אנשים שגם שימותו למען מטרה מגוחכת והזויה.